Michael Moorcock – İşte İnsan

İşte insan kitabında zaman yolculuğu dışında bilimkurgu öğeleri bulunmuyor. Kitap nevrotik bozuklukları olan bireyin içsel yolculuğunun ve Hristiyan mitlerinin nasıl oluştuğuna dair bir öykü.

Dini inanışı olanları rahatsız edecek bir kurgu, Kurgu da anlatılan İsa gerçekliği benim için çarpıcı olmadı. Bu fikir tanıdığım daha önce birkaç araştırma da okuduğum ve bana da mantıklı gelen bir fikir. Din konusu biraz hassas bir konu ve eleştirmek bile insanın başına iş açan bir mesele olmasına rağmen Moorcock’un bunu kurguya dahil etmesi cesaret gerektiren bir iş. Böyle bir kurgunun yaşadığımız coğrafyanın en kalabalık inanç sistemi için yapıldığını hayal bile edemedim. 

Tarihte bir İsa gerçeği bulunmadığını bir İsa fikri bulunduğunu ileri süren bazı araştırmacılar var, işte insan kitabın da Moorcock bu noktadan hareket ediyor ve 1950’lerde yaşayan birtakım psikolojik ve topluma uyum sağlamada sorunlar yaşayan Karl’ın bir zaman makinesiyle MS. 28 yılına gitmesi ve günümüz dünyasının en etkili inanç ve güç odaklarından birisi olan Hristiyanlık mitinin oluşmasının hikayesi.

Kurguya iki yönden bakmak gerektiği düşüncesindeyim, birincisi günümüzün et etkili inanç ve güç sistemlerinden birisi olan Hristiyanlık miti diğer de bireyin içsel yolculuğu.  Dini hassasiyetleriniz varsa belki İsa kurgusu sizi rahatsız edebilir, ben öyküyü sevdim, hem İsa miti için olan kurguyu hem de nevrotik bozuklukları olan Karl’ın yolcuğunu….

 Çarpıcı bir kurgu okumak istiyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

Tanıtım Bülteninden

“Wells’in hiçbir zaman hayal edemeyeceği Zaman Makinesi’nin ta kendisi.”

–Brian AldissNebula En İyi Kısa Roman Ödülü

“KORKU OLMADAN DİN HAYATTA KALAMAZ.”

Tolkien sonrası fantastik edebiyatın öncü ve en önemli yazarlarından olan Michael Moorcock yalnızca yarattığı efsanevi karakteri Elric’le değil, Yeni Dalga akımının yükselmesine sebep olan editörlüğüyle de türün kaderini doğrudan etkilemiş ender yazarlardan. Moorcock’ın kendi sınırlarını bile zorlayıp tabuları yerle bir ettiği bilimkurgu kitabı İşte İnsan ise Jungcu psikoloji temel alınarak yazılmış en cüretkâr zaman yolculuğu romanlarından biri.

Kafası sorularla dolu, problemli bir genç olan Karl Glogauer, İsa Peygamber’in son aylarına tanıklık etmek için zaman makinesiyle 1970 yılından M.S. 29 yılına yolculuk eder. Kutsal Topraklar’da Vaftizci Yahya ile karşılaşan Glogauer, bu mucizelerle dolu bölgede Nasıra’ya ulaşmak ve İsa’yı bulmak için yola çıkar.

İsa’yı bulduğunda ise hikâye oldukça çetrefilli bir hal alır zira bu tarihi figür, Nasıra’da bir marangoz dükkânının gölgelerinde saklanan ve değil peygamber olmak, hayatta kalmak için bile başkalarına ihtiyaç duyan bir insandır. Gelecekte vuku bulmuş geçmişinin peşini bırakmayan hayaletleriyle, insanlık tarihinin olması gerektiği gibi yaşanmasını sağlamak için harekete geçen Glogauer, hem yolculuğun sonuna hem de sorularının yanıtlarına adım adım yaklaşır.

Tarih değişmesin diye tarihe müdahale etmenin bedeli nedir? Fikir mi gerçekliğin sebebidir yoksa gerçeklik mi fikrin?

İşte İnsan, yanlış sorulara verilen doğru bir cevap.

1 Yorum

Yoruma kapalı.