Jules Verne – 80 Günde Devri Alem Kitap Yorumları

Jules Verne’nin 80 Günde Devri Alem kurgusu bir şekilde hikayesinden hepimizin haberdar olduğu bir kitap. Londra’da yaşayan Phileas Foog 80 günde dünyanın çevresinde bir tur yapabileceği ve başlangıç noktasına 80 gün sonra dönebileceğini iddia etmesi üzerine arkadaşlarıyla bahse tutuşur ve bunu gerçekleştirmek için yanında uşağı Jean Passepartout ile yolculuğa başlar. Jules Verne her zaman ki gibi sadece hayal gücümüzü değil anlattığı dönemin teknolojisini, sanayisini, kahramanlarının yolcuğu esnasında kullandığı gemiler, trenler, hayvanlar ve hatta yelkenli kar kızağı gibi araçları, gittikleri yerlerdeki kültürleri ve yaşam biçimlerini de aktarıyor okuruna.


Bir yandan da hem İngiliz sömürgeciliğine hem Hindistan tutuculuğu ve gericiliğine göndermeler yapılırken diğer yandan Amerika da bir yargıç seçilmesinde bile meydana gelen şiddeti okura aktararak dönemin Amerikasında şiddetin ne derece kanıksanmış olduğunu da aktarıyor. Elbette diğer Jules Verne romanlarında olduğu gibi Coğrafi tasvirleri de okura aktarmaktan geri durmuyor.

Jules Verne

“ Fransız boksunun İngiliz boksundan üstün olduğunu ispatlayan muhteşem bir dizi yumruk sıraladı.” diye yazarken muhtemelen bir Fransız olmasından kaynaklı İngiliz küstahlığına da kitabında bir cevap vermiş oluyor.

Jules Verne’nin diğer bir çok kitabı gibi bu kitabını da okumayı düşünenlere öneririm.

Jules Verne – 80 Günde Devri Alem

Tanıtım Bülteninden

İngiliz centilmen Phileas Fogg, üye olduğu kulüpteki arkadaşlarıyla 80 günde dünyanın etrafını dolaşacağına dair iddiaya girer. Uşağı Parisli Passepartout’yu yanına alarak hiç vakit kaybetmeden yola çıkar. Bahsi kazanabilmesi için 21 Aralık 1872 Cumartesi günü saat 20:45’te kulüpte olması gerekmektedir!

İngiltere Bankası’nın gözüpek hırsızı olduğu sanılan Phileas Fogg, bütün yolculuğu boyunca tutuklama emri bir türlü eline geçmediği için onu tutuklamayı başaramayan müfettiş Fix tarafından takip edilecektir. Passepartout ve inatçı Fix, içinden geçtiği ülkeler, çeşit çeşit maceralar, sayısız engelleri atlatmak için uygulanan stratejiler, asla İngiliz soğukkanlılığından taviz vermeyen Phileas Fogg’un zamana karşı mücadelesi, 80 Günde Devri Alem’i yazarın en iyi romanlarından birisi yaptı ve okurların ilgisi 1873’deki ilk baskısından bu yana hiç azalmadı. 
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı : 240

İlk Baskı Yılı : 2015