Jonathan Swift – Makul Bir Öneri

Kırmızı Kedi Turuncu serinin 27. kitabı olarak yayınlanan Jonathan Swift’in İrlanda’da Yoksul İnsanların Çocuklarının Ailelerine veya Ülkelerine Yük Olmasını Önlemek ve Onları Topluma Kazandırmak İçin Makul Bir Öneri kitabı çıktı.

Güliver’in Gezileri kitabıyla tanıdığımız Jonathan Swift’in Turuncu Serinin 27 kitabı olan Makul Bir Öneri kitabının arka kapak tanıtımında ” Dişleriniz kamaşacak” diye yazmakta, kitabın arka kapak yazısını okuduğum da çocukları limonla veya yeşil erikle yemeyi mi önerdi ne yaptı Jonathan Swift diye şaka yapmıştım.
Ancak;

Kitap içerisinden alıntıladığım yukarıda yer alan  görsel de görülebileceği üzere Jonathan Swift’in önerileri çok daha detaylıymış. Elbette ki Swift burada ironi yapmakta. Kitabı okuduğunuz da aşağıda yer alan alıntılar da sizin de fark edeceğiniz üzere yazar yukarıdaki görselde görülenin benzeri fikirleriyle mevcut durumu eleştirmekte.

Yazar;

…. Bu yiyeceğin özellikle toprak sahiplerinin damak zevkine uygun olduğu kanaatindeyim; hem zaten bu çocukların ana babalarının çoğunu bir çırpıda yiyip bitirenler onlar olduğuna göre çocuklar da herkesten önce onların hakkıdır…

demekte ve  bir başka sayfada;

“ … şunu açıkça belirtmek isterim ki, hayati öneme sahip bu tasarımın uygulanmasını önerirken, bu işten şahsi menfaatim yoktur; tek arzum, ülkemizin refaha kavuşması ve zenginlerin yaşamdan biraz daha zevk almasıdır. “

diye yazmakta.

Yergi ustası Jonathan Swift bu kitabında toplumun bir açmazına getirdiği bu öneriler elbette ki konuya dikkat çekme amaçlı yapılmakta ve hem mevcut durumu hem de zenginlerin, kraliyetin ölüme ve sefalete mahkum ettiği bu kitlelerin durumuna dikkat çekilmekte.